POMYSŁ NA WEEKEND - nad morzem 3POBIEROWO – ŚWIERZNO – STUCHOWO – GRYFICE -  TRZYGŁÓW – PŁOTY -  TRZEBIATÓW – POGORZELICA – NIECHORZE - REWAL – TRZĘSACZ
 

TRASA 115km – MAPA

Widać, że Pobierowo jest już zdecydowanie większą miejscowością turystyczną. Na każdym rogu wynajem pokoi – tylko czemu nikt nie odebrał telefonu – pewnie tylko sezonowo.


Przy zejściu na plażę zaatakowała nas jakaś ruda kitka – no tak teraz gdy nie ma ludzi może czuć się swobodnie.


Dzisiaj z rana (9) nawet mrozik szczypał w nos, teraz nadal trzyma się na piasku.

Jakby ktoś jeszcze nie wiedział, którędy do plaży to zaprowadzą go znaki :)


 
Świerzno oferuje zabytkowy kościół ryglowany z XVII wieku - trafiony i dwór myśliwski – nie trafiony.

 
Na zachodnim krańcu wsi Stuchowo znajdziemy piękny pałac rodu von Plötzów, wokół którego rozciąga się park (ktoś był tu latem??). Wnętrza nie dane nam było zobaczyć.Do starego miasta w Gryficach można wjechać poprzez bramę, a potem zrobić rundkę piechty lub samochodem, opuszczając je dokładnie w tym samym miejscu.Na rynku można w międzyczasie dostać kolorowego zawrotu głowy :)


W Trzygłowie pomiędzy jeziorem Pierwszym i Drugim przycupnął pałac od XIX w. w posiadaniu rodziny von Thaddenów. Z jednej strony na bramie wisi zakaz wjazdu, natomiast „od lewej” jest droga dojazdowa. Plac jest spory – nie wiem co jest w środku bo nawet pan google jest w tym kiepski


W Płotach trafiliśmy do nowego zamku, otoczonego parkiem. Zamek tradycyjnie zamknięty.  W pobliżu znajduje się też kościół Przemienienia Pańskiego.
Trzebiatów jest dość starym miastem – z prawami miejskimi już w XIII wieku. Na rynku jest ratusz z wewnętrznym dziedzińcem. 


Wieża kościoła pod wezwaniem Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny o wysokości 90m pełniła kiedyś funkcję latarni morskiej. Obecnie mieści się tam taras widokowy.
Baszta Prochowa i 2,5km mury miejsce bardzo przydawały się w średniowieczu gdyż miasto było dość „zadziorne” :)

Dalej to już tylko morze i morze – no może niezupełnie :)
Pogorzelica z obiadami z 4zł – strach się bać :D

W Niechorzu w końcu wyszło słońce. Nad jeziorem Liwia Duża – koło szkoły jest parking. W sezonie płatny, ale poza nim całkiem ciekawe miejsce na postój.( 54.094109,15.082328)Koło latarni morskiej w Niechorzu powstał Park Miniatur Latarni Morskich. Wzdłuż nabrzeża poprowadzona jest ścieżka biegnąca do latarni morskiej.


Rewal to turystyka – miasteczko ze ścisłą zabudową (wąskie uliczki)– deptakiem – tarasem widokowym i kalwariami – jedne z nielicznych czynnych.Trzęsacz – jest pałacyk (hotel) z parkiem, naprzeciwko niego kościół – no właśnie pamiętałam, że warto tam zobaczyć kościół tylko zapomniałam, że chodziło o ruiny nad morzem…. ehh ta moja skleroza….Zejście na plażę w Pustkowie kończy naszą dzisiejszą pętlę.

  


 
Jeszcze tylko wieczorny spacer na deptak – taka maleńka miejscowość (123 mieszkańców) a tak urozmaicona w okresie świątecznym. Pod Bałtyckim Krzyżem Nadziei, który stanowi kopię krzyża z Giewontu – ustawiono szopkę – a uliczki mienią się kolorowymi światełkami. HAPPY HAPPY NEW YEAR :)Brak komentarzy: