POMYSŁ NA WEEKEND - nad morzem 5KOSZALIN – SŁAWNO – SŁUPSK 


TRASA 75km - MAPA

W Koszalinie parkujemy na darmowym parkingu (54.192069,16.178188) bardzo blisko centrum – w okolicach browaru i zabytkowego budynku straży pożarnej. 


 
Wędrujemy najpierw do Bazyliki NMP. Koszaliński ratusz szczelnie zasłonięty – remont wre na całego.

Uwagę przykuwa Pałac Młynarza obecnie muzeum. Jeszcze tylko rundka po uliczkach i truchcikiem wracamy do samochodu – dziś naprawdę mróz trzyma.Leżące trochę na uboczu Sławno zatrzymało też nas na chwilę. Do ścisłego centrum lepiej nie wjeżdżać (za bramami wjazdowymi – ograniczenia ruchu/tonażu). Przed bramą Słupską – a może Koszalińską patrząc na kierunki :) kilka lat temu ustawiono rzeźby „śladami Święców” – na ryneczku też jest kilka rzeźb. Ogólnie miasteczko niewielkie, ale dość miło je wspominamy.Przed nami „potężny” Słupsk. Zaparkować można nawet na rynku – strefa płatnego parkowania jest spora. Jak zwykle w centrum kilka kościołów.Ale nie tylko. Z rynku deptakiem (Nowobramska) dojdziemy do zabytkowego tramwaju.
 

Odbijamy w drugą stronę – do Zamku Książąt Pomorskich. W tym świetle nie mogliśmy się nim i pobliskim młynem zamkowym nasycić.
Nad rzeką spotkamy Basztę Czarownic, która jeszcze pół wieku temu budziła lęk. Baszta była elementem murów obronnych opasających  miasto położone nad Słupią.

Budynki położone na drugim brzegu odbijają się w wodzie – jest pięknie :)
 
1 komentarz:

Jacek pisze...

Ładne miejsce ... :)