W SKANDYNAWII - SZWECJA - dzień 6

SVINESUND - FJALLBACKA - KUNGLAV - GOTEBORG

TRASA 220 km - MAPA

Szwedzkie wybrzeże na północ od Goteborga to jedno z ulubionych miejsc na spędzenie wakacji. Wybrzeże usiane jest zatokami, plażami i niewielkimi wysepkami.
Fjallbacka – jedna z piękniejszych miejscowości zachodniego wybrzeża więc nie dziwi również spory ruch samochodowy i pieszy. Uliczki są wąskie, dlatego jeśli znajdziemy miejsce do zaparkowania lepiej z niego skorzystać.
Kunglav – miasteczko 20km na północ od Goteborgu, gdzie na wzgórzu znajdują się ruiny twierdzy Bohus. Z murów rozciąga się widok na odnogę rzeki Gota Alv, która do połowy  XVII wieku stanowiła granicę pomiędzy Szwecją i Norwegią. 

Pod wieczór docieramy do Goteborgu, drugiego co do wielkości miasta w Szwecji. Powstało ono dopiero w XVII wieku. Ze względu na holenderskich budowniczych miasto uzyskało kanały i umocnienia zgodnie z holenderskim wzorem. Rozległe fosy, mury i trzy twierdze zapewniały miastu bezpieczeństwo. W mieście warto zobaczyć stare miasto, Gustav Adolf Torg – czyli czworokątny plac po północnej stronie Stora Hamnkanal (zachowany kanał, gdyż wiele innych zostało zasypanych). Znajduje się przy nim dawny gmach giełdy, Radhaus oraz budynek sądu. Oczywiście są też muzea – miejskie, sztuki, wystroju wnętrz – dla każdego coś miłego.  
W mieście na pewno nie można się nudzić, a podświetlenia budynkom dodają kolorytu.