W SKANDYNAWII - SZWECJA - dzień 7

GOTEBORG - VARBERG - HALMSTAD - HELSINBORG


TRASA 230 km - MAPA

Dzisiaj zwiedzanie zaczynamy od Varberg, gdzie za symbol miasta uważana jest twierdza zbudowana na skale wysuniętej w morze. Warto zaparkować na jej tyłach, gdyż o miejsce postojowe w okolicy raczej trudno. Twierdza została zbudowana przez Duńczyków w XIII w i służyła wojsku aż do 1830 r, kolejne 100 lat pełniła funkcję więzienia. W środku czworobocznego mury mieści się zamek z XIV w (muzeum). 

Wokół twierdzy, do której prowadzi most spotykamy dzikie kaczki. Varberg to również orientalny dom zdrojowy na palach nieopodal twierdzy. Taki budynek w Skandynawii to coś niespotykanego. Po drodze odwiedzamy jeszcze Halmstad, koło którego rozciąga się najdłuższa 12km piaszczysta plaża Szwecji. Jedziemy znów wybrzeżem. Jako, że pogoda zrobiła się bardzo sympatyczna postanowiliśmy trochę się wykąpać – co prawda nie do końca sądziliśmy, że skończy się w ten sposób – dopiero planowaliśmy przebranie się w stroje kąpielowe. Koniecznie trzeba odwiedzić Tylosand na zachód od Halmstad oraz  Mellby na południe.

Pod wieczór docieramy do uroczego miasteczka Helsinborg, które leży w najwęższym fragmencie cieśniny Oresund.  Nad miastem góruje 35 metrowa czworoboczna ceglana wieża Karan o grubości murów 4,5m. Stare miasto zwłaszcza wieczorem widziane z pobliskiego wzgórza wygląda oszałamiająco. Gdzieś w oddali widać już Danię.