W SKANDYNAWII - SZWECJA - dzień 8

HELSINBORG - LUND - MALMO - ORESUND

TRASA 90 km - MAPA

Lund i jego monumentalna katedra – najważniejsza romańska budowla Szwecji. Miasto założone w 990 roku prze duńskiego króla, w średniowieczu największe miasto Skandynawii i siedziba duńskiego biskupa. Miasto niby dość spore, ale rano ciężko tu kogokolwiek znaleźć. Cicho i spokojnie na ulicach. 

Do Danii już niedaleko więc pojawiają się również wiatraki. Krajobraz zrobił się bardziej płaski, jak okiem sięgnąć pola. Zupełnie inaczej niż jeszcze kilka dni temu. 

Jadąc wybrzeżem odwiedzamy jedną z pobliskich plaż tłumnie znów wypełnioną kocami – ehh gdzie ta wolność…. Jak się dobrze przyjrzeć można dostrzec już most łączący Szwecję z Danią. Już niedługo i my nim pojedziemy.

W Malmo większość atrakcji turystycznych skupia się wokół starego miasta. Na rynku stoi pomnik Karola X Gustawa, ratusz, rezydencja starosty i wiele ładnych budynków z początku XX wieku. Przy Lilia Torg znajduje się wiele kolorowych kamieniczek z pruskiego muru z XVI-XVII wieku, które są pozostałością po Duńczykach. Zamek Malmohus otoczony fosą pochodzi z XVI wieku a obecnie znajdują się w nim muzea. 


Nad cieśniną Oresund wznosi się most oddany do użytku w 2000 roku. Most łącznie z tunelem, wyspą i mostami dojazdowymi ma długość 16 km i opiera się na dwóch potężnych pylonach. Po uiszczeniu opłaty za przejazd (wydaliśmy co do ostatniej koronki) wjeżdża się na most, który kończy się 4km tunelem. Wyjeżdżając z niego jesteśmy już w Danii.