BAŁKANY OSIOŁKIEM - BUŁGARIA - dzień 3

PLOVDIV - HISARJA - KOPRIVNITSA - SOPOT -  SIPKA - PRZEŁĘCZ SIPKA - ETARA - VELIKIE TARNOVO


TRASA 320 km MAPA

Trasa zaplanowana więc jedziemy. Kawałek na Sofię i pierwszym zjazdem na Karlovo. Przewodnik mówi, że po drodze mamy Hisarje ze starymi murami obronnymi – wstąpimy. Murów co prawda za wiele nie ma, ale jest uzdrowisko i można się napić źródlanej wody:) (źródła termalne 37-51°C dla zmarzluchów).
.

Trochę zbaczając z zaplanowanej drogi jedziemy przez Strelce do Koprivsticy. Tej miejscowości jednak nie sposób ominąć. Mała wioska, będąca kolebką bułgarskiego odrodzenia, zachowała 250 domów w tzw. stylu bułgarskim z XIX wieku. Domy mają malowane ganki, otaczają kamienne mury z drewnianymi odrzwiami, uliczki są brukowane. Od południa przy rozwidleniu dróg koło rzeki lewą stroną i szukać domków. Dalej wracając do głównej drogi 2-3km jest centrum miejscowości i tam również stare domy i słynny most. Dziś mamy dzień na historię.
 
  
Z Koprivsticy na północ i potem w prawo na Sopot. Po lewej odsłaniają się pasma Parku Narodowego Centralnego Bałkanu, z najwyższym szczytem Botev (2376). Na obu posiadanych przez nas mapach plus gps jest droga no to nastawiamy i jedziemy. Jakie było nasze zdziwienie, gdy w Kalofer pytaliśmy się czy dobrze jedziemy bo skręt teoretycznie już dawno przejechany a drogi nie widać. Owszem jest ale piechty:. jak nas poinformowano. No i piękne widoki… nic nie poradzimy.

Teraz do Sipki. Można jechać przez Kazalnak, ale jest tez żółta droga przez Gorno Sahrane. To skręcamy i już po kilku metrach żałujemy. Droga jest, ale chyba na mapie, bo takich dziur to jeszcze w życiu nie widzieliśmy, przed nami jedzie autobus więc chyba dalej będzie lepiej – nic z tego. Zawracamy i totalnie odradzamy tą drogę, tu nawet nie ma sensu szukać na niej pozostałości asfaltu. Jesteśmy w Sipce – na wzgórzu jest kościół wotywny Narodzenia Pańskiego, zbudowany w 1902 dla uczczenia pamięci żołnierzy rosyjskich poległych w walkach o przełęcz (w kryptach znajdują się szczątki18 tyś osób). 17 dzwonów na złotej wieży zostało odlanych z łusek i kul znalezionych na polu bitwy.
 

Z Sipki na przełęcz Sipka. Wjazd dość monotonny. Na przełęczy jest parking, stragany. Na wzgórzu widać pomnik – ale dalej jest tylko droga dla samochodów osobowych. Ta przełęcz była miejscem zaciekłych bitew podczas wojny turecko-rosyjskiej w 1877r. Dla upamiętnienia na szczycie wzniesiono Pomnik Wolności, do którego z parkingu prowadzi 900 schodków (z powrotem proponuje zejść drogą, gdyż jest tam tez kilka innych pomników). Ze szczytu przepiękne panoramy Starej Planiny.
 

 

Przez Gabrowo do Vielke Tarnowo. A po drodze tuż przed Gabrowo skręcamy w prawo do Etara .„Etaż” to największy skansen Architektoniczno-Etnograficzny Bułgarii. Małe miasteczko, w którym wszystkiego można dotknąć, podejrzeć jak żyło się tam 150 lat temu. Są domy mieszkalne, młyny, pracownie rzemieślnicze, wszystko co było konieczne w wiosce
 

Koło VielIkie Tarnowo trzeba bardzo uważać na znaki. Jest tu wiele rozjazdów i łatwo się zgubić. Droga na północ biegnie pod miastem. My wjeżdżamy przed miastem w prawo na czwórkę – stacja Lukoil zawsze mile przygarnie (za stacją kilometr, dwa jest możliwość zawrócenia i wjazdu do Tarnowa

Brak komentarzy: