W SKANDYNAWII - SZWECJA - dzień 5

SKELLEFTEA - PITEA - LULEA - GAMMELSTAD - HAPARANDA

 

TRASA 240km - MAPA
 
Znów jedziemy. Jako że jeszcze wcześnie rano, kawy nie było, więc widzimy tylko wielką białą plamę przed nami. Podjeżdżamy bliżej i co widzimy – camperek na camperku – zlot jaki czy cuś? Po lewej stronie drogi była ich podobna ilość.W Lulea łapie nas pierwszy deszcz. Nie leje, ale od czasu do czasu kapie, dlatego miasto zwiedzamy pomiędzy kroplami.


Kilka kilometrów dalej na północ jest Gammelstad  czyli „miasto kościelne”. Kiedyś w Szwecji powstawały takie miasta w których zatrzymywali się ludzie przybywający do kościoła. Osoby które mieszkały nie dalej niż 10km od kościoła musiały co tydzień chodzić na mszę. Jeśli ktoś mieszkał w odległości 20km miał obowiązek raz na dwa tygodnie. W Gammelstad kościół jest otoczony 400 drewnianymi domkami. Kiedyś takich miast było ok. 700 teraz pozostało 16, a Gammelstad jest największym z nich i najlepiej zachowanym (wpisany na listę UNESCO).
Zbliżamy się do Finlandii. Przygraniczną Haparandę dzieli rzeka od fińskiego Tornio. Wystarczy przejechać most i można, witać się z reniferkami, a słonko znów z nami.

Brak komentarzy: