W SKANDYNAWII - SZWECJA - dzień 3

UPPSALA -GAVLE - HUDIKSVALLE -  HORNSLANDET


TRASA 275 km -  MAPA

Po raz pierwszy wiemy co znaczą białe noce i tak będzie przez najbliższe kilkanaście dni. Budzimy się jasno, kładziemy spać jasno, dalej na północ można nawet spokojnie robić zdjęcia o północy – lekka szarówka co najwyżej się pojawia. Nie narzekamy przynajmniej można planować długi dzień.
Jesteśmy pod Uppsalą nie można jej więc ominąć na naszej trasie. Śródmieście składa się  z dwóch części – na wschód od rzeki jest ratusz, a na zachód część kościelno-akademicka (Katedra z XV w., nagrobek Karol Linneusza, nagrobek Gustawa Wazy, do XVII w. miejsce koronacji królów, szczątki Eryka Świętego – narodowego świętego Szwecji). Pobliska Biblioteka Uniwersytecka mieści 5 milionów voluminów, w Gustavianum znajdują się muzea m.in. Krajów Nordyckich. Od biblioteki można dojść na wzgórze do zamku, skąd roztacza się widok na miasto i okolicę. W pobliżu zamku znajduje się ogród botaniczny.


Przez Gavle docieramy nad jezioro, gdzie robimy sesję zdjęciową dzikim gęsiom, a woda ma przedziwny kolor. 

Jedna z nich postanowiła pozować nam do sesji zdjęciowej .
Trzymamy się E4. Jadąc na północ w niewielkim miasteczko, koło stacji kolejowej robimy zdjęcia miniaturowych domków. Po drodze znów jeziorka i znów widoczki.Dalej na północ odwiedzamy kolejne, w którym znajduje się nabrzeże z typowymi brązowymi domkami, które pełniły funkcje magazynów. 

 Gdzieś niedaleko musiał odbywać się jakiś zlot starych pojazdów, albo Szwedzi je aż tak bardzo uwielbiają, że jeżdżą nimi na co dzień.

 
 
 


Za Hudiksvall skręcamy do rezerwatu Hornslandet znajdującego się na końcu cypla. Na samym końcu jest niewielka osada raptem kilka domków, (w pobliżu parking) ale za to jakie widoki. Powoli zbliża się już wieczór, a zachodzące słońce wygląda przepięknie.
 

 

Brak komentarzy: