W SKANDYNAWII - SZWECJA - dzień 2

FARJESTADEN - KALMAR - PASKALLAVIK - VASTERVIK - SODERKOPING - SZTOKHOLM - UPPSALA


TRASA 530 km - MAPA 
Rano przecinamy wyspę i jedziemy na jej wschodnie wybrzeże – cisza, spokój, chcieliśmy dotrzeć do wybrzeża, ale w pewnym momencie skończyła nam się szutrowa droga i pojawił się znak – teren prywatny, nie chcieliśmy przeszkadzać. Znów przecinamy wyspę i przez most wracamy do Kalmaru. Tutaj pod koniec XIV wieku nastąpiło zjednoczenie Danii, Szwecji i Norwegii (Unia Kalmarska). Na wodzie wznosi się zamek, można również obejrzeć starówkę na Kvarnholmrn.


Jedziemy na północ, po drodze zatrzymujemy się w Paskallavik na śniadanie. We wschodniej części Szwecji przy drodze jest bardzo dużo punktów informacyjnych dla miejscowości znajdujących się w pobliżu. Czasami są to duże tablice z mapami, czasami ulotki informacyjne lub mapy, które można wziąć. Drogi są bardzo dobre, a na sporej ilości przydrożnych parkingów znajdują się toalety i jest możliwość nabrania wody.
 Ponieważ droga biegnie z dala od morza docieramy aż do Vastervik gdzie znajduje się malownicza drewniana zabudowa. Przejeżdżamy zwodzony most, za mostem roztacza się panorama miasta, i kierujemy się na Norrkopping.  
 
Po drodze wstępujemy Soderkoping, które leży nad kanałem Gota. Jest to niewielkie XIII wieczne miasteczko, po którym można poruszać się wąskimi uliczkami wśród drewnianych domów (dzielnica Drothems). Kanał Gota płynie przez sam środek miasta gdzie znajduję się port i śluza. Do centrum ciężko wjechać dlatego kamiennym mostkiem idziemy pod ratusz a potem dalej nad kanał do śluzy. W drodze powrotnej mijamy drewniany strzelisty kościół.
 


Norrkopping to spore miasto leżące u ujścia Motala Stroms do zatoki Braviken, która wcina się w ląd na głębokość około 50km. Można tu obejrzeć centrum miasta i kilka muzeów m.in. pracy, papieru (Holmen), sztuki, tekstylne. W dzielnicy Himmelstalund przy trasie E4 jest park, gdzie znajdują się rysunki na skałach pochodzące z epoki brązu.
Sztokholm – nazywany Wenecją Północy, leży na 14 wyspach u ujścia Malars do Bałtyku. Stare miasto (Gamla Stan) leży na trzech wyspach Stadsholmen, Riddarholmen i Helgeanholmen. Uwagę przykuwają uliczki i domy odbijające się w wodzie. Zamek królewski (ok.600 komnat, zmiana warty na dziedzińcu 12.15 – niedziela 13.15) czy parlament. Za zamkiem królewskim stoi katedra Storkyrka (1306 r.) Na południe od katedry jest plac Stortorg (dawny główny plac w mieście) gdzie w stojących przy nim budynkach mieści się Szwedzka Akademia i Biblioteka Nobla. Na zachód leży Riddarhaus – Wyspa Rycerska, z ciekawymi budynkami, pałacami szlacheckimi, gdzie mieszczą się instytucje rządowe. Jest tu również Kościół Riddarhol – miejsce pochówku władców szwedzkich. Na północny zachód nad wodą stoi Dom Miejski (Stashus), z platformą widokową (100m) – miejsce posiedzeń gminnej rady miejskiej
W mieście jest m.in. Muzeum Narodowe, Vasa, Północne, Sztuki Nowoczesnej, Wschodniej Azji, Historyczne. W północnej części miasta Hotorg w Konserthus odbywa się wręczanie nagród Nobla.

 


Dziś dzień pełen wrażeń dobrze że dzień jest długi :) Pora na nocleg, który znajdujemy na niewielkim campingu przed Upsala położonym na brzegu jeziora (wieczorem komary). Dostajemy klucz do kuchni, toalet i łazienek i możemy się rozgościć.


Brak komentarzy: